Hakkımızda

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği kısa adı SaHaDer olan derneğimiz twitterda birbirini hiç tanımayan, amacı sağlık meslek mensuplarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi olan farklı branşlardaki kişilerin bir araya gelerek tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm aramak ve yasal boyutta temsil maksadıyla 11.11.2020 tarihinde kurulmuştur.

İletişim Bilgileri

Kazım Karabekir Mahallesi Rasim Tekyıldız Sokak No:16 B blok Bağımsız Bölüm :k:1 İlkadım / Samsun

sahader.org@gmail.com

Sağlık emekçilerinden ‘mesai ücreti’ tepkisi

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği’nin (SAHADER) Sosyal İşler Sekreteri Abdurrahman Aktürk, sağlık emekçilerinin fazla mesai ücretlerinin normal mesai ücretinin altında kaldığını ifade ederek duruma tepki gösterdi.

Konuya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Aktürk, 4857 sayılı iş kanununu hatırlatarak fazla mesai ücretinin normal mesai ücretine oranla en az bir buçuk katı olması gerektiğini belirtti.

 

‘EN AZ BİR BUÇUK KATI OLMALI’

Aktürk, “Sağlık Bakanlığı’nın son ücretlendirme politikasına göre, sözleşmeli lisans mezunu bir sağlık meslek çalışanın fazla mesai (Nöbet) ücreti 64 TL, lise dengi bir çalışanın fazla mesai ücreti ise 55 TL, kadrolu (4A) lisans mezunu bir sağlık meslek çalışanın saatlik nöbet ücreti 75 TL. Lisans mezunu bir sağlık meslek çalışanının normal mesai saatini ele alacak olursak toplam kazanç üzerinden hesap yaptığımızda saatlik ücreti 247 TL’ye denk geliyor. Ancak bunun bir buçuk katı olması gereken fazla mesai ücreti ise 75 TL. Gelişmiş ve gelişmekte olan hiçbir ülkede fazla mesai ücreti normal mesai ücretinden az olmaz. Genellikle uygulama normal mesai ücretinin bir buçuk ya da iki katı olarak değer görmektedir” dedi.

Söz konusu durumun uluslararası sözleşmelere de aykırı olduğunu ifade etti. Yetkililere çağrıda bulunan Aktürk, konuyla ilgili bir adım atılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak:https:https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/saglik-emekcilerinden-mesai-ucreti-tepkisi-2163004

https://bbcturk.com/saglik-emekcilerinden-mesai-ucreti-tepkisi/28636/

https://penceretv.com/ekonomi/saglik-emekcilerinden-mesai-ucreti-tepkisi-295883h

https://www.bizimankara.com.tr/saglik/saglik-emekcilerinden-mesai-ucreti-tepkisi-h36846.html

https://www.iahaber.com/saglik-emekcilerinden-mesai-ucreti-tepkisi/135112/

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/saglik-emekcilerinden-mesai-ucreti-tepkisi-en-az-bir-bucuk-kati-olmali-755134h.htm

https://www.kocaeligazetesi.com.tr/haber/18897977/saglik-emekcilerinden-mesai-ucreti-tepkisi

https://www.saglikpersoneli.com.tr/saglikcilardan-mesai-ucreti-tepkisi

Sağlıkçılar, mesai ücretlerinin yeniden düzenlenmesini istiyor

SAHADER

Hakkında

Bir yanıt yazın