Hakkımızda

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği kısa adı SaHaDer olan derneğimiz twitterda birbirini hiç tanımayan, amacı sağlık meslek mensuplarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi olan farklı branşlardaki kişilerin bir araya gelerek tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm aramak ve yasal boyutta temsil maksadıyla 11.11.2020 tarihinde kurulmuştur.

İletişim Bilgileri

Kazım Karabekir Mahallesi Rasim Tekyıldız Sokak No:16 B blok Bağımsız Bölüm :k:1 İlkadım / Samsun

sahader.org@gmail.com

82 sendika yöneticisinin kamuda görevli olduğu ortaya çıktı

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (SAHADER), kamuya açık bilgileri kullanarak bir karşılaştırma yaptı. Araştırmanın sonucunda, 43 ilde 82 sendika yöneticisinin kamudaki sağlık tesislerinde de yönetici olduğunu ortaya çıktı.

‘MEMURU ADIM ADIM SEFALETE SÜRÜKLEMİŞTİR’

SAHADER Sosyal İşler Sekreteri Abdurrahman Aktürk, “Memurların toplu sözleşme hakkı kazanmasından günümüze kadar yapılan anlaşmalar, memuru adım adım sefalete sürüklemiştir. Şu anda yetkili konfederasyonun, günü dahi kurtarmayacak toplu sözleşmeleri imzalaması sonucunda, memur kirasını ödeyemeyecek, ay sonunu getiremeyecek hale getirmiş durumdadır. Yıllar içerisinde bu tatlı su sendikacılığının üyeleri mali ve özlük hak kayıplarına rağmen nicel artışı yapılan sendika sayımlarından anlaşılmaktadır” dedi.

‘ETİK DIŞI SENDİKACILIK’

Abdurrahman Aktürk

“Bunca başarısızlığa rağmen memurların bir biçimde neden üye olduğunun anlaşılması güç bir olay gibi görünebilir” diyen Aktürk, sözlerine şöyle devam etti: “Bugüne kadar idari katı ele geçiren yetkili sendikanın, baskı ve mobbing ile sağlık emekçilerini üye yaptığı hep konuşulan bir konu olarak kalmıştı. Bunun yanı sıra sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle özlük ve maaş birimlerinde yetkili sendika temsilcilerinin çalışıyor olması, oryantasyon eğitimleri dahil, baskıyla üye yapmaya çalıştıkları, temsilcilerinin ilk defa kamuya atananlar iş başı yapma evresinde başlayış evraklarının arasına bütün bilgileri doldurulup yalnız imza kısmı boş bırakılan sendika üyelik formlarının olması, idari yapıda sendika yöneticilerinin bu tip etik dışı sendikacılık örnekleri hep konuşuldu ancak bir iddia olarak kalmıştı.”

YÖNETİM KADROLARI KARŞILAŞTIRILDI

Sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda yetkili sendikanın yönetici kadrosu, sendikanın resmi internet sayfasında yer aldığını belirten Aktürk, “Bu bilgilerle birlikte sendika şubesinin olduğu ildeki; il sağlık müdürlüğü, ağız ve diş sağlığı merkezi, devlet hastanesi, eğitim araştırma hastanesi ve tıp fakültesinin resmi internet sitelerinde yer alan yönetim kadrosu karşılaştırılmıştır. Yapılan bu tarama sonucunda karşılaştığımız manzara korkunç bir gerçeği gün yüzüne çıkarmış oldu. Taradığımız 43 ilde 82 sendika yöneticisinin kamudaki sağlık tesislerinde de yönetici konumunda olduğunu belirledik. Yaptığımız araştırma istatistiksel olarak her ilde kamu sağlık tesisi ve aynı anda sendikanın tepe yönetiminde olan en az iki kişi (1,90) olduğu açığa çıkarılmıştır. Tüm bunlar göz önüne alındığında yetkili sendika dışında bir sendikaya üye olan bir sağlık meslek çalışanı çalışma yaşamında bir problemle karşılaştığında kimi kime şikâyet etmiş olacak? Bu ülkenin birçok ilinde açıkça görülen yapılanma sendikal etiğe uygun mudur?” ifadelerini kullandı.

SAHADER’in hazırladığı liste.

‘KRİTERLERDEN BİRİNİ AÇIKLADIK’

Şeffaflık çağrısı yapan Akgün, “Araştırmamız sonucunda tespit edilen 82 yöneticinin ağırlıklı olarak (38’i) idari ve mali işlerde yönetici olması, bir güvenlik, kamu çıkarının gözetilmesi noktasında soru işaretlerini de beraberinde getirmektedir. Sağlık bakanlığının sözleşmeli yönetici kriterleri merak ediliyordu. Böylece kriterlerden birini açıklamış olduk. Ülkede onca liyakat ve tecrübe sahibi insan dururken, sendika yönetiminin içinden bu kadar kişinin yönetici olarak atanması bir güvenlik zafiyeti değil midir? Mobbing ve baskının son bulması gerekirken bu yapılanma şekliyle onlardan olmayanların çektikleri çile ve sürgünler artmayacak mı? Sağlık Bakanlığının devreye girerek etik dışı olan bu durumun bir an önce son bulması gerekmektedir. Kamu sağlık tesislerinde yöneticilerin liyakat ve tecrübe gibi şeffaf kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmesini talep ediyoruz” dedi

Kaynak:

https://www.gazeteduvar.com.tr/82-sendika-yoneticisinin-kamuda-gorevli-oldugu-ortaya-cikti-haber-1653636

SAHADER

Hakkında

7Yorumlar

 • Sağlıksız çalışan
  25 Aralık 2023

  Elinize sağlık tam bi gazetecilik örneği olmuş gerçek gazeteciler dikkatine

  Reply
 • Selamı gaziantep
  25 Aralık 2023

  Kimi kime şikayet edeceksin idare katına cıkıyorsun çiftlik olmuş cemaat tarikat sendika parti hepsinin birer koltuk vermiş elemanına liyakat diyoruz evet mobbingin de şiddetinde sebebinin altında bu idareciler var arastırılsın istiyoruz

  Reply
 • Sahaderli
  25 Aralık 2023

  Elinize Emeğinize sağlık liyakatin bekçisi SAHADER iyi ki kuruldu

  Reply
 • Esra sağlık yönetimi
  25 Aralık 2023

  sağlık yönetim mezunları görev başına

  Reply
 • cengiz sy
  25 Aralık 2023

  sağlık bakanlığı etik dışı yönet,c, atamalarına ne zaman son verecek Sağlık yönetimi lisans hatta master doktora yapsanız da bu düzende idareci olamazsınız

  Reply
 • ACEMİ CADI
  26 Aralık 2023

  VARDIR VARDIR DAHA NELER VARDIR MOBBİNGCİ BUNLAR

  Reply
 • hacı
  8 Ocak 2024

  Fox haber bunu neden vermiyor

  Reply

Bir yanıt yazın