Hakkımızda

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği kısa adı SaHaDer olan derneğimiz twitterda birbirini hiç tanımayan, amacı sağlık meslek mensuplarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi olan farklı branşlardaki kişilerin bir araya gelerek tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm aramak ve yasal boyutta temsil maksadıyla 11.11.2020 tarihinde kurulmuştur.

İletişim Bilgileri

Kazım Karabekir Mahallesi Rasim Tekyıldız Sokak No:16 B blok Bağımsız Bölüm :k:1 İlkadım / Samsun

sahader.org@gmail.com

Abdurrahman Aktürk Cumhuriyet’e konuştu: ‘375 TL almaları gerekirken 75 TL veriliyor’

Sosyal İşler Sekreterimiz Abdurrahman Aktürk, sağlık emekçilerinin fazla mesai ücretlerinin yetersizliğini Cumhuriyet’e değerlendirdi. İş Yasası’na göre gecenin en geç akşam saat 20.00’den en erken sabah saat 06.00’ya kadar süren ve her durumda da en fazla 11 saat olan dönem olarak tanımlandığına işaret eden Aktürk, “Bu sınırlamanın ana sebebi, gece çalışmalarının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerine ve sebebiyet verdiği hastalıklara ilişkin pek çok araştırmanın olması. İş Yasası’na eklenen cümle ile özel güvenlik, turizm ve sağlık hizmetlerinin yürütüldüğü işlerde işçiden ‘yazılı onayını almak şartıyla’ 7,5 saati aşacak şekilde gece çalışması yaptırılabilmesine olanak sağlanmıştır” dedi. Aktürk, şu ifadeleri kullandı:

“7-24 çalışma esasına göre çalışan devlet memuru statüsündeki sağlık meslek çalışanları gece çalışması (nöbet) ve fazla mesai ücreti için bir fark almamaktadır. Maaş günü hesabına yatan ücret üzerinden saat başı mesai ücreti hesaplandığında kademe ve derecesine göre bir sağlıkçı 230-250 saat başı ücret almaktadır. Ailesinden, dinlenme süresinden, sosyal yaşantısından feragat ederek, nöbet tutan bir sağlık çalışanının saat başı fazla mesai ücreti 75 liradır. Asgari ücretlinin fazla mesaisinde saatlik 88 lira ödendiği düşünüldüğünde, hekimler dahil olmak üzere tüm sağlık meslek çalışanları asgari ücretliden daha düşük fazla mesai ücreti almaktadır.”

‘BAKAN, SÖZLERİNİ TUTMALI’

Mesai saat ücreti göz önüne alındığında en az 375 lira alması gereken sağlık çalışanları 75 lira saat başı ücrete çalışmak zorunda bırakıldığının altını çizen Aktürk, “Mevzuatın yetersizliği sağlık emekçilerinin saatte 300 TL eksik almasına neden oluyor” diye konuştu. Sağlıkçıların; güvenli çalışma ortamı, temel maaş gibi nedenlerle Avrupa’ya göçü tercih ettiğinin altını çizen Aktürk, “Nöbetli çalışmanın getirmiş olduğu sağlık problemleri (meme kanseri, varis, beyin tümörleri) düşünüldüğünde bu çalışmanın ödüllendirilmesi gerekirken, normal mesai ücretinden daha az ücretle yüksek düzey dikkat isteyen kamu sağlık sistemi devam ettiriliyor” değerlendirmesinde bulundu. Aktürk, “Yaklaşık bir yıl önce Sağlık Bakanı’nın ‘ikinci beyaz reform’ olarak duyurduğu ve nöbet ücretlerinin yetersiz olduğunu dile getirdiği mektubundan bu yana değişen hiçbir şey yok. Övünmeye geldiğinde, tüm istatistik bilgileri ortaya döken bakan, istatistiklerin üreticisi olan sağlık meslek çalışanlarına karşı sözlerini tutmalı” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi

Önceki İçerik

Sonraki İçerik

SAHADER

Hakkında

Bir yanıt yazın