Hakkımızda

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği kısa adı SaHaDer olan derneğimiz twitterda birbirini hiç tanımayan, amacı sağlık meslek mensuplarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi olan farklı branşlardaki kişilerin bir araya gelerek tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm aramak ve yasal boyutta temsil maksadıyla 11.11.2020 tarihinde kurulmuştur.

İletişim Bilgileri

Kazım Karabekir Mahallesi Rasim Tekyıldız Sokak No:16 B blok Bağımsız Bölüm :k:1 İlkadım / Samsun

sahader.org@gmail.com

ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ TALEBİMİZ ANKARA İL TEMSİLCİMİZ ÜZEYİR SÖYLEMEZ

Ankara Sahader Temsilcimiz Üzeyir Onur SÖYLEMEZİN Ünvan Değişikliğiİle İlgili Yazısının İçeriği Çok Şey Anlatıyor.

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (SA-HA DER) :
Pandemi süreci şartları nedeniyle fedakar kahramanlarımız Sağlıkçıya KADEMELI GEÇİŞLE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ hakkı tanınmasını hak ediyor

Lisans tamamlama programları sonrası Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel unvan değişikliği mağduriyeti artmıştır.  Pandemi döneminde Personel ihtiyacina ve talebe gore kidem hizmet yılı toplam puan ile 1. dereceye düşmesi ile personele kademeli olarak unvanları verilerek tecrübeli sağlıkcılara ödüllendirme hakkı tanınabilir

SaHaDer olarak  biz Sinavsiz unvan degisikligi de demiyoruz çünkü bizim amacımız adalet ve liyakat dısına da çıkmamak: Kademeli gecis ile unvan değişikliği diyoruz. Çünkü zamanında acıklanmayan sınav takvımlerinden ve göstermelık şekilde talebe cevap vermeyen düşük kadro sayıları ıle yapılan sınavlardan bıktık..  Gerekirse sinav da olabilir ama mülakat kesinlikle unvan değişikliği için kaldırılmalıdır. Sinav puanına derece hizmet kıdem puanları da eklenebilmeli. Sinavda barajı geçen  direk kadrosunu alsın yaninda branşa göre baraj geçen sayısı az ise puan sıralaması ile yerlessin de diyoruz yeterki yeterli kadro açılsın yeterki Bakanlık Liyakat ilkesi ile kadro unvanını vermek istesin.

Örneğin 15 elektrik mühendisi kadrosu açılıp barajı geçen sadece 2 kişi olabiliyor. Ayrica 1000 tane biyolog sınava girip sadece 12 kadro açıldı komik şekilde üst öğrenim olarak kabul edilen bir branş Biyoloji oysaki. Yine Hastane personel dağılım cetvelinde eksik lab tek kadrosu var iken  hastanede de labortuvar teknikerikerligi onlisans okuyan çalışanlar var ama o kişi talep etse de  laboratuvar teknisyeni kadrosuna geçemiyor. Böyle bir kısır döngü…

Bu döngüyü aşmak için SaHaDer’in kademeli gecis ile unvan değişikliği projemiz üzerinde yoğunlaşıp kabulü nü sağlamalıyız.

Baska bir oneri maddenin ise asagidaki sekildedir:

Biyoloji bitiren laboratuvarda çalışan bir laborant, paramedik bitiren 112 acil de calisan bir ATT, evde bakım teknikeri bitirip evde bakım biriminde çalışan lise hemşire vs.. de üst öğrenim olan yeni mezuniyeti sonrasi talep ettiği unvana ait gorev yeri biriminde belli bi  süre daha  (örneğin 4 yıl gibi) çalışmış ise o unvani talebi ile hizmet yılı derece kıdeme sicil puantaja gore kademeli olarak unvanını alabilmelidir. Tıpki lise mezunu hemşire ve ebe meslektaslarimizin Lisans hemşirelik ebelik bitirince intibaklarinin direk kendi ünvanlarına yapılmasinda olduğu gibi kendi biriminde aynı işi yapıp ayni birimde kalite standardını artırıcı unvana haiz olabilmeli. Belli bir Dereceye düşen belli bir hizmet yılını tamamlamış arkadaşlarımız kademeli olarak unvanlarina talepleri doğrultusunda geçebilmesi sağlanabilmeli.

Daha öncesinde emsal olabilecek sekilde MEB de Sivil Havacilik GM de Aile Bakanlığında üniversiteler ve belediyelerde talep ile sinavsiz unvan degisikligi yapıldığı da izlenmiştir.

Pandemi kahramanı diye nitelendirdigimiz Sağlık çalışanlarımız için Sağlık Bakanlığınca taltif ve ödüllendirme de yapılabilir. Hatta, sağlık çalışanlarının ne taltife, ne de ödüllendirmeye ihtiyacı yok. Eğer başka kurumlarda sınavsız unvan değişikliği yapılabiliyorsa o halde sağlık çalışanlarına da yapılabilir, hatta pandemi varken magduriyet artmışken yapılması doğaldır.

Konunun mağduru SaHaDer üyelerimiz  ile Kademeli Geçişle Ünvan Değişikliği konusunda Sahader Ankara il temsilciliği olarak ciddi bir çalışma içindeyiz. Kademeli geçişle unvan değişikliği projes taslagımızın çalışan moral ve motivasyonu, çalışan barışı ile kamu yararında sürdürülebilirliği ve süreklilik kazandırılması gibi önemli konuları kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz ve çalışma tamamlandıktan sonra kamuoyu ile paylaşılacağız.

Uzm. Bio. ÜZEYİR SÖYLEMEZ
Sa-Ha Der Ankara İl Temsilcisi
twitter: @SahaderAnkara

SAHADER

Hakkında

Bir yanıt yazın