Hakkımızda

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği kısa adı SaHaDer olan derneğimiz twitterda birbirini hiç tanımayan, amacı sağlık meslek mensuplarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi olan farklı branşlardaki kişilerin bir araya gelerek tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm aramak ve yasal boyutta temsil maksadıyla 11.11.2020 tarihinde kurulmuştur.

İletişim Bilgileri

Kazım Karabekir Mahallesi Rasim Tekyıldız Sokak No:16 B blok Bağımsız Bölüm :k:1 İlkadım / Samsun

sahader@sahader.org

SAHADER’DEN KADEMELİ GEÇİŞLE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ PROJESİ

SAHADER Ankara  il temsilcimiz Uzman Biyolog Üzeyir SÖYLEMEZ ve hukuk sekreterliğimizin ortak çalışması olan ve Sağlık bakanlığında bir çok mağduru bulunan unvan değişikliği için hem Sağlık Bakanlığı yönetim hizmetleri genel müdürlüğüne hem de Cumhurbaşkanlığı personel İnsan kaynakları başkanlığına sunulan resmi belgede;

Lisans tamamlama programları sonrası Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel unvan değişikliği mağduriyeti arttığı aşikardır. Sadece lisans tamamlama da değil, çalışırken idealindeki farklı üst öğrenimi kazanmış ve bitirmiş olan personeller, diploması olduğu halde bunu özlük haklarından faydalanamayıp aynı okullardan mezun olanların yıllardır farklı unvanlarda istihdam edilerek çalıştırılması ile de artmış unvan değişikliği talebi karşılanmamakta ve yıllar içerisinde yığılma oluşturduğu izlenmektedir.

Personel ihtiyacına ve talebe göre hizmet yılı kıdeminden daha yüksek kadro derecesi olmadığı için bekleyen personele kademeli olarak unvanları verilerek yeni bir Unvan Değişim Sistemi gerçekleştirilebilir.

Mevcutta var olan sistemde yetersiz kadro sayısının açılması ve mülakata bağlı alımın yapılması sebebi ile giderek artan talep için hem yetersiz hem de şeffaflık açısından uygun değildir. Sınav takvimlerinin belirsizliği ve sınavdan sonra talebe cevap veremeyen az sayıda kadro için birçok kişinin mağdur edilmesine neden olmaktadır. Öte yandan düzenli bir sınav periyoduna sahip olmadan açılan bu yetersiz kadrolara başvuru yapan insan sayısı da artmaktadır. Bu sebeple sınav ve mülakatın olmadığı kıdem ve hizmet yılının göz önünde bulundurulacağı, yeterli kadronun açılacağı ve açılan kadroların boş kalmayacağı yeni bir sistemin dizayn edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde, Aile Bakanlığında, üniversiteler ve belediyelerde gibi kurumlarda talep ile sınavsız unvan değişikliği yapıldığı malumunuzdur.  Emsal olarak verilen kurumlarda sınavsız unvan değişikliği yapıldığı gibi sağlık bakanlığı için de bunun mümkün olması gerektiğini düşünüyoruz. Üstelik bu şekilde bir düzenlemeye gidilmesi durumunda pandemi ile mücadele eden sağlık meslek mensupları için ayrıca moral ve motivasyon kaynağı olacaktır.

KADEMELİ GEÇİŞLE ÜNVAN DEĞİŞİKLİĞİ

Sağlık Bakanlığımız tüm çalışanlarını kapsayan ayrım gözetmeyen hemşire, ebe, sağlık memuru, sağlık teknikeri, sağlık lisansiyerleri, VHKİ, GİH sınıfı, teknik sınıf personeller ile sağlık çalışanlarının tümünü kapsamaktadır.  Kurum kültürünün ve hafızasının devamının sağlanması, personelin motivasyonunun moral memnuniyetinin arttırılması, bilgi birikim ve tecrübenin aktarılmasının ortaya konulması ve özlük hakkının güncellenmesi amacıyla; yeni bir Unvan Değişim Sistemi önerilmektedir.

AMAÇ:

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde geçmişte yapılan ve 661 sayılı KHK ile sınavsız unvan geçiş modelinin bir benzerini Sağlık Bakanlığı personellerinde için Kademeli Geçişle oluşmasını sağlamak. Kademeli geçişle sınavsız unvan değişikliğinin KHK 663’e bir madde eklenerek ya da Bakanlık ile ilgili bir torba kanununa konularak resmileşmesini gerçekleştirmek.

Sağlık Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında yıllarca emek veren kıdemi artmış, derece kademe ilerlemesi 1. Dereceye düşen personellere; hizmet yılı, sicili, mezuniyet yılı, Yüksek eğitim (yüksek lisans ve doktora) ve akademik girişim puantajı vb durumların göz önünde bulundurularak sınavsız unvana geçişlerinin sağlanması amaçlanmaktadır

TEMEL GEREKÇE

Personel eğitimini almış olduğu kadroda çalışma olanağı bulacak verdiği hizmetin kalitesi artacak ve kurumu için de bir kalite indikatörü olacaktır. Yeter sayıda kadro açılması ile bugüne kadar biriken ve üst öğrenimini tamamlamış personel öz kadrosuna geçerken yerine de gelecek personel için de boş kadro oluşmasına sebep olacaktır. Böylece istihdam yaratılması durumu söz konusu olacaktır. Geçiş öncesi talep ve mezuniyet sayısının göz önünde bulundurularak merkezi bir sistem üzerinde gerekli özellikler girilerek kadrolara yerleştirmenin yapılması hedeflenmektedir. Böylece personelin çalıştığı kurumda kalması tıpkı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün 661 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi 76. Maddesinde uygulandığı gibi yolluk ödemelerinin önüne geçilecek ve tecrübe sahibi personelden en üst seviyede yararlanma imkânı sağlanmış olacaktır.

ifadelerine yer verilerek kademeli geçiş için öneride bulunmuştur.

SAHADER

Hakkında

Bir cevap yazın