Hakkımızda

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği kısa adı SaHaDer olan derneğimiz twitterda birbirini hiç tanımayan, amacı sağlık meslek mensuplarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi olan farklı branşlardaki kişilerin bir araya gelerek tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm aramak ve yasal boyutta temsil maksadıyla 11.11.2020 tarihinde kurulmuştur.

İletişim Bilgileri

Kazım Karabekir Mahallesi Rasim Tekyıldız Sokak No:16 B blok Bağımsız Bölüm :k:1 İlkadım / Samsun

sahader.org@gmail.com

Sahader Gündeme Getirdi Sürgün İptal Edildi

Muğla Dalaman Devlet Hastanesi’nde doğumhanede görevli olan 33 yıllık Ebe Sibel Soltekin’in Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş’un yakını olan hastanın refakatçisinin şikayeti üzerine açılan disiplin soruşturması kapsamındaki görevlendirmesi sonlandırıldı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi’ndeki görevlendirmesinin sonlandırılması ile ilgili Personel Hizmetleri Başkanlığı Disiplin İşleri Birimi tarafından Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’ne bugün (31.01.2023) tarihli tebliğ dilekçesinin iletildiği öğrenildi. Bilim Sağlık Haber Ajansı’nın (BSHA) edindiği bilgiye göre; Soltekin’in Şubat ayı  itibariyle görevlendirilmesinin sonlandırılarak kadro yerine dönmesi konusunun Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nün oluruna sunuldu.

Ebe Soltekin: Destek Veren Herkese Teşekkür Ederim

Ebe Sibel Soltekin, BSHA’ya açıklamada bulunarak yaşanan olaylardan ötürü üzgün olduğunu, kendisine destek olan sendika, dernek ve tüm herkese teşekkür ettiğini söyledi. 33 yıllık ebe olduğunu belirten Soltekin, meslek hayatında hastalarla her zaman iletişiminin iyi olduğunu mesleğini severek yaptığını belirtti.

Neler Olmuştu?

Hastaneye  tedavi amacıyla gelen hastanın, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş’un yakını olan hastanın refakatçisi Ebe Sibel Soltekin’in hastaya özel ilgi göstermediği gerekçesiyle hastanenin başhekimliğine şikayette bulundu. Söz konusu şikayetten iki gün sonra da Muğla Sağlık İl Müdürlüğü’nden ebe hakkında disiplin soruşturması açıldığı tebliğ edildi. Soruşturmanın seyri nedeniyle Ebe S.S., 90 km uzaklıktaki Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi’ne 21 Kasım 2022 tarihinde görevlendirildi. Soruşturma 30 Aralık 2022 tarihinde sonuçlandı, ebeye uyarı cezası verildi. Ancak soruşturmanın sonuçlanmasına rağmen Ebe Sibel Soltekin kadrolu hastanesine gönderilmedi, görevlendirme sonlandırılmadı. Bunun üzerine Ebe S.S. 20 Ocak 2023 tarihinde, İl Sağlık Müdürlüğüne görevlendirilmesinin sonlandırılması talebiyle dilekçeyle başvuruda bulundu.

SAHADER’DEN AÇIKLAMA

Saha-Der Örgütlenme Sekreteri Duygu Erdal ise BSHA’ya verdiği açıklamada, “Sürgün kararı bir  belediye başkanının talebine göre yapılamaz. Bir kamu görevlisi disiplin suçu işlediyse Sağlık Bakanlığının Disiplin Yönetmeliğine göre hareket edilir. Hastanelerdeki liyakatsız atamaların bedeli tüm sağlık çalışanlarına mobbing olarak dönmektedir” demişti.

Haklı tepkiden sonra bugün yapılan görevlendirme iptal edildi 33 yıllık ebe Sibel SOLTEKİN görev yerine geri döndü.

KAYNAK: https://www.bsha.com.tr/ebe-soltekinin-gorevlendirmesi-sonlandirildi/

SAHADER

Hakkında

Bir yanıt yazın