Hakkımızda

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği kısa adı SaHaDer olan derneğimiz twitterda birbirini hiç tanımayan, amacı sağlık meslek mensuplarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi olan farklı branşlardaki kişilerin bir araya gelerek tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm aramak ve yasal boyutta temsil maksadıyla 11.11.2020 tarihinde kurulmuştur.

İletişim Bilgileri

Kazım Karabekir Mahallesi Rasim Tekyıldız Sokak No:16 B blok Bağımsız Bölüm :k:1 İlkadım / Samsun

sahader.org@gmail.com

MOBBİNG CİNAYETTİR

Doktor Mustafa Yalçın’ın ölümündeki sır perdesi aralandı.
Bursa’da kayıp olan doktorun ağaca bağladığı serum ile kendi damar yolundan narkoz ilacı alıp kendisini uyutup eksi 10 derecede ölüm uykusuna yattığı belirlendi. Diğer taraftan doktorun mobbinge maruz kaldığı ve bu nedenle psikolojisinin bozulduğu iddia edildi.

Bursa’da, sabah saatlerinde “Kayak yapmaya gidiyorum” diyerek evden çıkan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli asistan doktor Mustafa Yalçın’ın ormanlık alanda intihar ettiği ortaya çıktı. Genç doktorun ağaca bağladığı serum ile kendi damar yolundan narkoz ilacı alıp kendisini uyutup eksi 10 derecede ölüm uykusuna yattığı belirlendi.
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde kalp damar cerrahisi bölümünde baş asistan doktor olarak görev yapan 35 yaşındaki Mustafa Yalçın, sabah saat 08:00’de 27 AR 993 plakalı otomobili ile evinden ayrıldıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamadı. Saat 11:00’de girmesi gereken ameliyata gitmeyen Yalçın’ı merak eden ekip arkadaşları cep telefonundan kendisine ulaşamayınca evini aradı. Evden sabah saatlerinde ayrıldığı bilgisi üzerine durum polis ve jandarma ekiplerine haber verildi.
ARACI TERK EDİLMİŞ HALDE BULUNDU
Genç kalp cerrahının cep telefonu sinyallerinin Uludağ yolu üzerinden gelmesi üzerine jandarma ekipleri Uludağ yolu üzerine yoğunlaştı. Yapılan araştırma neticesinde Mustafa Yalçın’a ait otomobil Uludağ yolu Yiğitali Mevkisi’nde kara saplanmış halde kapıları kilitli vaziyette bulundu.
Aracın bulunduğu noktadan itibaren doktorun gidebileceği alanlar Jandarma, AFAD, ANDA ve NAK arama kurtarma kiplerinden oluşan 50 kişilik bir grupla aranmaya başlandı. Arama faaliyetlerine AFAD’ın iz sürme köpekleri ile jandarmanın arama kurtarma köpekleri de dahil edildi.

KENDİ KENDİNE ANESTEZİ UYGULADI
Arama kurtarma ekiplerinin eksi 10 derecede yürüttüğü yaklaşık 2 saat süren aramalar neticesinde genç doktorun cansız bedeni otomobilini park ettiği yerin yaklaşık 1,5 kilometre ilerisinde ormanlık alanda bir ağacın dibinde karla kaplı halde bulundu. Olay yerinde cansız bedeni bulan arama kurtarma ekipleri ağaca takılı halde bulunan serumun bir ucunun da Mustafa Yalçın’ın damar yoluna takılı olduğunu görünce şok oldu. Cumhuriyet Savcısı ve Jandarma Olay Yeri İnceleme ekiplerinin kontrolünün ardından Yalçın’ın cansız bedeni otopsi için Bursa Adli Tıp Morgu’na kaldırıldı.
6 SAYFALIK NOT BIRAKTI
Öte yandan jandarma ekipleri Mustafa Yalçın’ın yol kenarında park edip bıraktığı lüks otomobilinde yaptıkları incelemede Yalçın tarafından yazıldığı tahmin edilen 6 sayfalık not buldu. Notta, Yalçın’ın ilk kez Bursa’ya geldiğinde çok beğendiği Uludağ’da böyle bir şey yaşayacağını hiç tahmin etmediği, kız arkadaşının da kendisi ile aynı serviste görev yaptığı, kız arkadaşı ile birlikte baskı gördüğü bazı kişilere özel notlar yazdığı belirtildi.
NASIL YOL İZLEDİĞİNİ DE ANLATTI
35 yaşındaki kalp damar cerrahı Mustafa Yalçın’ın bıraktığı 6 sayfalık mektupta nasıl bir yol izleyerek kendisini öldürdüğünü de detaylı bir şekilde yazdığı belirtildi. Yalçın’ın anestezide kullanılan bayıltıcı narkoz ile kas gevşetici ve bir miktar potasyumu damar yolu ile kendisine uygulayıp karların üzerinde ölüm uykusuna yattığı ortaya çıktı. Genç doktorun bir süredir psikolojisinin bozuk olduğu antideprasan ilaçları kullandığı öğrenildi.
Uludağ’da yoğun tipi ve soğukta karlar altında kalan doktorun donmadan önce hayatını kaybettiği düşünülüyor.
MOBBİNGE MARUZ KALDIĞI İDDİA EDİLDİ
Diğer taraftan sosyal medyada intihar eden doktorun mobbinge maruz kaldığı iddia edildi. Konuyla ilgili sosyal medyada paylaşımda bulunan Prof. Dr. Gökben Hızlı Sayar, “Kalp Damar Cerrahisi Asistan Hekimi Dr. Mustafa Yalçın uzun bir not bırakarak intihar etmiş. Yetti artık internün, asistanın, kıdemsizin ezildiği bu düzenin yarattığı yıkım. Mobbing iddiaları mutlaka araştırılmalı, varsa sorumlular cezalandırılmalı” ifadelerini kullandı.

SaHaDer olarak Pandemi ile ağırlaşan çalışma şartları da göz önünde bulundurularak “sağlıkçı intiharları” konusunun profesyonel bir yaklaşımla incelenmesi, sebeplerinin objektif biçimde tespit edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması konusu hayati bir önem taşımaktadır.

Yeryüzündeki en değerli şeyin insan hayatı olduğu gerçeğinden hareketle Bakanlığımızın artık sağlık çalışanları sorunları ile yüzleşmesi ve bu konuda acilen girişimlere başlaması hayati önem arz etmektedir.

Gerektiği yerde işbirliğine açık olduğumuzu da belirtir Sağlık Bakanlığı yetkililerini acilen göreve davet ediyoruz.

SAHADER

Hakkında

Bir yanıt yazın