Hakkımızda

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği kısa adı SaHaDer olan derneğimiz twitterda birbirini hiç tanımayan, amacı sağlık meslek mensuplarının çalışma koşullarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi olan farklı branşlardaki kişilerin bir araya gelerek tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm aramak ve yasal boyutta temsil maksadıyla 11.11.2020 tarihinde kurulmuştur.

İletişim Bilgileri

Kazım Karabekir Mahallesi Rasim Tekyıldız Sokak No:16 B blok Bağımsız Bölüm :k:1 İlkadım / Samsun

sahader.org@gmail.com

EĞİTİM SEKRETERİMİZ ABDURRAHMAN AKTÜRK ’ÜN YENİÇAĞ GAZETESİNE VERDİĞİ RÖPORTAJ

Sağlık çalışanlarına verilen sözler kağıt üzerinde kaldı! Salgının başında alkışlanıyorduk, şimdi dövülüyoruz
Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Aktürk, “İktidarın sağlık çalışanlarına yönelik verdiği tüm sözler kağıt üzerinde kaldı. Yarattığı algı ise sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti arttırdı” açıklamasında bulundu.
Haber Giriş: 16 Aralık 2021 Perşembe – 12:20
Takip Et
Sağlık çalışanlarına verilen sözler kağıt üzerinde kaldı! Salgının başında alkışlanıyorduk, şimdi dövülüyoruz
facebook sharing buttontwitter sharing buttonwhatsapp sharing buttonpinterest sharing buttonemail sharing buttonprint sharing buttonsharethis sharing button
+
Aa

Halil Yatar // Yeniçağ // Ankara

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Aktürk, açıklamalarda bulundu. Aktürk, “Salgın başladığında vatandaşlar biz sağlıkçıları alkışlıyorlardı. Sonrasında ise sağlık çalışanlarına yönelik şiddet çok arttı. Verilen sözlerin ne yazık ki hiçbirisi tutulmadı” dedi.

İktidarın yarattığı algıyı kıramadıklarını ve kendilerini anlatamadıklarını söyleyen Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği (SAHADER) Genel Başkan Yardımcısı Abdurrahman Aktürk, sağlık çalışanlarının en büyük sorunlarından birisinin salgının başında Sağlık Bakanlığının çalışanlara yüzde yüz ek ödeme yapılacağı açıklaması olduğunu söyledi.

Aktürk “Bakanlığın bu açıklamasından sonra sağlık personelinin iki kat maaş aldığı algısı oluştu. Bu algı yerleştikten sonra vatandaşın bizlere karşı tutumu da değişti ve ‘iki kat maaş alıyorsunuz bizlere daha iyi hizmet etmelisiniz’ diyerek sağlık çalışanlara karşı sert bir tutum aldı. Salgından sonra sağlık personellerine karşı şiddet olayları daha da arttı. Biz sağlık çalışanları böyle bir ödeme almadık. Bazı hastaneler hiç vermedi, bazıları 3 ila 30 lira arasında komik rakamlar verdi. İki kat fazla maaş almadığımızı kanıtlayamadık. Emekliliği yaklaşan bir hemşirenin veya sağlık çalışanının aldığı maaş 4 bin 200 lira. Ne yazık ki bu algıyı kıramadık” diye konuştu.

Sağlıkçıların alkıştan şiddete dönüşen bir süreç yaşadığına dikkat çeken Aktürk, “Hatırlarsanız salgın başladığında vatandaşlar bizleri akşamları balkondan alkışlıyordu. İnsanların sabrı yok. Damar yolunu bulamadın veya kan aldın canım yandı bahaneleri ile bizlere şiddet uygulandı. Dünyaya örnek gösterilen biz sağlıkçılar ‘Sağlıkçılar Yılı’nda şiddete maruz kaldık. Pandemi döneminde biz sağlık çalışanlarının çektiğini hiç kimse çekmemiştir. Ne bir fazla gelirimiz oldu ne de sakin günümüz. Şiddet uygulayan yarım saat sonra serbest kaldı” ifadelerini kullandı.

İktidar tarafından verilen sözlerin kağıt üzerinde kaldığını belirten Aktürk, doktorlar için bir çalışma yapıldığını ancak o çalışmanın da sağlıkta şiddet yasası ve çift maaş söylemleri gibi kağıt üzerinde kaldığını anımsattı.

Kimsenin cebine 5 kuruş girmeyecek şekilde bir çalışma hazırlandığını iddia eden Abdurrahman Aktürk “O teklif nasıl düzelecek bilemiyoruz fakat insanların tahammül seviyesi geçildi. Sağlık çalışanları olarak artık söz verilip yapılmamasından bıktık. Yaşayabilecek düzeyde bir gelir verilmeli. Nitelikli iş gücünün asgari ücretle çalıştırılmamasını istiyoruz. Çalışma şartlarımızın düzenlenmesini istiyoruz. Avrupa’daki bir sağlık çalışanın geliri bizim gelirimizin 5-6 katı olmasına rağmen bizden az çalışıyorlar. Salgın döneminde iş yükümüzün azaltacağı söylendi fakat tam 13 aydır bir kişi dahi atanmadı. Sayımız aynı iş yükümüz artarak devam ediyor” dedi.
https://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/saglik-calisanlarina-verilen-sozler-kagit-uzerinde-kaldi-salginin-basinda-alkislaniyorduk-simdi-dovuluyoruz-493346h.htm

SAHADER

Hakkında

Bir yanıt yazın