SaHaDer 6.Dönem TİS Değerlendirmesi

SAHADER TİS DEĞERLENDİRMESİ

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri hükümet ve yetkili memur sendikaları arasında mutabakata varılarak sonlandırıldı ve 25.08.2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı.

İşverenin karşısına ittifak halinde çıkan Memur-Sen sonucu “Tarihi Kazanım” olarak nitelendirirken, ittifakın küçük ortağı Kamu-Sen, süreci sessiz kalıp onaylayarak izledi. Tüm iyimserlikleriyle süreci takip eden milyonlarca kamu çalışanı ve emeklisi ise açıklanan tarihi kazanımları (!) hayal kırıklığı ile karşıladı…

Yüzlerce maddelik toplu sözleşmenin neredeyse her bir maddesi üzerine yazıldı çizildi. Ancak mutabakatı canlı yayında açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN’in, muhalif sendikaları “Merdiven Altı Yapılanmalar” şeklinde tanımlaması tüm toplu sözleşme tartışmalarının önüne geçti.

Bununla birlikte en başından beri “tamamen” kaldırılmasını talep ettiğimiz ve “işverenin sendikalara sus payı” olarak bahşettiği “Toplu Sözleşme İkramiyesi”, 23. maddede aşağıdaki gibi düzenlendi:

“Kamu görevlisi sendikasının kurulu olduğu hizmet kolundaki sendika üyesi olabilecek toplam kamu görevlisi sayısının en az %1’inden fazla sendika üyesi kaydeden sendikalara üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine…”

Buradan da anlıyoruz ki Memur-Sen / Kamu-Sen ittifakı, olası istifaların önüne geçebilmek için bu tür kurnazca bir formül üzerinde hükümet ile mutabakata varmıştır.

Sayın Bakan’a soruyoruz:
1) Demokratik çalışma hayatının olmazsa olmazı olan onlarca sendika merdivenin altında ise merdivenin üstünde kimler var?
2) O merdivenin basamakları geçmiş dönemlerde olduğu gibi milletvekilliklerine mi çıkıyor?
3) Kamu çalışanlarının, her tür baskı ve mobbinge rağmen halen yarıdan fazlasının “Merdivenin Üstündeki” Memur-Sen / Kamu-Sen ittifakına üye olmaması konusundaki fikriniz nedir?
4) “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” olarak “Çalışma Hayatında Ötekileştirici Yaklaşımlarla Mücadele ve İş Barışı” konulu çalışmalarınız olacak mı?

NE YAPMALI

Yapılan bu düzenlemenin hukuka aykırı olduğu ve hukuki bir mücadele başlatılması gerekliliği ortadadır. Ancak, “kısa vadede” en temel sosyal haklardan olan sendikal örgütlenme hakkını kullanmaya çalışan kamu çalışanlarının lehine hukuki bir sonuç alınamayacağı da ülkenin gerçekliğidir.

Çalışanları, “Uslu Çocuk” rolünü en iyi oynayan bu iki sendikaya mahkûm eden bu yaklaşıma karşı durmak ve çözüm üretmek bütün kamu çalışanlarının en önemli görevidir.

Bu noktada %1 dayatması ile karşı karşıya kalan tüm Sendikalar, Meslek Derneklerini ve Meslek Odalarını da sürece dâhil ederek “Acil” koduyla bir süreç başlatmalı, zaten uzun süredir tıkanmış olduğu herkesçe malum olan “Kamu Sendikacılığında Yeni Dönem” üzerine farklı alternatifler üretmelidir.

Açıktır ki bu süreç bir “samimiyet” sürecidir ve büyük bir “özveri” gerektirmektedir.

Bizler SAHADER olarak yüzbinlerce Sağlık ve Sosyal Hizmet emekçisini “seçeneksiz ve sahipsiz bırakma lüksümüz olmadığı” bilinci ile hareket ederek, bu sürecin önemli bir parçası olacağımızı şimdiden tüm kamuoyu ile paylaşmayı borç biliriz.

SAYGILARIMIZLA

sahader

Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir