Sağlıkçı atamaları ne zaman?

Atanamayan sağlık çalışanları şimdi değilse ne zaman atanacak?

Atama bekleyen sağlık çalışanları ile ilgili Twitter’da gündem çalışması yapan, basın bildirisi ile kamuoyu baskısı yaratan SaHaDer, resmi yazı ile Sağlık Bakanlığından 2021 yılı için tüm sağlık branşları için planlanan atama sayısı ve yine tüm sağlık branşları için atama bekleyen sağlık çalışanı sayısını talep etmiştir. Konu ile ilgili gelişmeler paylaşılacaktır.

“Sayıları 600 bini geçen, kamuoyunda “Atanamayan Sağlıkçılar” olarak anılan hemşirelerden ebelere, hemşire yardımcılarından acil tıp teknisyenleri ve paramediklere, fizyoterapistlerden sağlık teknisyenlerine, perfüzyoniste, konuşma terapistine kadar binlerce sağlık meslek grubu, atanmış sağlık çalışanları, bazı Milletvekilleri ve Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği’nin desteğiyle dün Twitter’da etkinlik düzenledi ve 800 bin tweet attı. Bu gençlere 800 bin tweet attıran şey, işsizlik içinde kıvranmaları. Bu gençler yıllarca meslek öğrenmek için dirsek çürüttü, aileleri ciddi paralar harcadı. Bir kısmı sayıları artıp “iş garantili” denerek açılan sağlıkla ilgili özel okullarda büyük ücretlerle okuyup mezun oldular. Bugün işsizliğin, atanamamanın pençesindeler.
Her yerde plansızca açılan sağlık meslek okullarında halen okuyan on binlerce öğrenci var. İhtiyaç yoksa bu kadar okul neden açıldı?

Sağlık çalışanları tükenirken, iş yükü altında ezilirken, OECD ortalamalarının çok altında hemşire, ebe, sağlık profesyoneli sayısı ile çalışırken bu gençler neden evlerinde oturtulur?
En son 2020 aralık ayında 12 bin sağlık çalışanı ataması yapıldı. Pandemi sürecinde yapılan atamaların her yıl yapılan atamalardan fazla olmadığı ve sahaya cansuyu olmadığı çok açık.

COVID-19’un önünün alınamadığı, diş hekimlerinin, uzman hekimlerin, asistan hekimlerin sahada filyasyon ekibi olarak çalıştırıldığı günler yaşıyoruz. Bu hekimlerin vermeleri gereken asıl hizmetler, almaları gereken eğitimlerse erteleniyor. Bu işleri yapmak için hazırda bekleyen yüzbinlerce yetişmiş gencimiz evde boş oturuyor, veya zincir marketlerde, kargo firmalarında çalışıyor

Sahada aktif görev yapan sağlık çalışanlarının bu kadar yorgun, mutsuz, umutsuz, öfkeli olduğu bir ortamda salgınla mücadele daha da zorlaşıyor. Bir an önce “Atanamayan Sağlıkçılara” verilen sözlerin tutulması ve bu gençlerin gelecek umudunun yeniden canlanması zaruridir”

 

sahader

Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir