“Maske tak” diyen sağlık çalışanlarına ‘rambo bıçağı” ile saldırı!

Adana Çukurova’da ‘maske tak’ diyen sağlık çalışanlarına bıçaklı saldırı

Adana Çukurova’da, Aile Sağlığı Merkezinde çalışan sağlık çalışanları, maske takmayan iki kişiyi uyardı, bıçaklı saldırıya uğradı.

Aile Sağlığı Merkezinde görevli sağlık çalışanları, “maske takın” uyarısında bulundukları kişilerin bıçaklı saldırısına uğradı.

“‘Rambo bıçağı’ diye adlandırılan kesici delici aletle sağlık kurumlarına girilebilmesi, ASM’lerdeki güvenlik sorununu bir kez daha gözler önüne serdi.

Adana’nın Çukurova İlçesi 100. Yıl 2 No’lu ASM’ye pansuman için gelen iki kişi ASM girişinde maske takmaları için ikaz edildi. Şüpheliler maske takmayacaklarını söyleyerek “her istediğimiz yere gireriz, bize kimse karışamaz” diyerek ASM çalışanlarına küfür edip, o an orada misafir olan bir doktoru darp etti.

Dışardan 2 arkadaşlarını da çağıran şüphelilerden biri 40-45 cm büyüklüğünde “rambo bıçağı” diye adlandırılan kesici delici aletle sağlık çalışanlarına saldırdı. Çevredeki esnafın ve hastaların müdahalesi ile saldırganlar araba ile kaçarak ASM’den ayrıldı. Konu hakkında beyaz kod verildi.

Saldırganlar polis tarafından yakalanarak 100. Yıl Polis Karakoluna götürüldü.

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI ÇIKARILMALI”

“ASM’lerde can güvenliği bulunmamaktadır. Sağlık çalışanlarının maske uyarısı yaptığı için bıçaklı saldırıya uğraması sözün bittiği yerdir. ‘Rambo bıçağı’ diye adlandırılan kesici delici alet ile sağlık kuruluşuna girilebilmesi, ASM’lerdeki güvenlik sorunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Sağlık çalışanlarına güvenli çalışma ortamı sağlamakla yükümlü bakanlık, etkin hukuksal düzenlemeleri acilen hayata geçirmelidir.

Sağlık Bakanlığı, halkın sağlığı için görevli sağlık çalışanlarını korumak zorundadır. Sağlıkta şiddet ülkemiz ve insanımız adına utanç vericidir. Sağlıkta şiddetin önlenmesi için bir an önce her türlü güvenlik tedbirleri alınmalıdır.

sahader

Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir